Henrik Andrén blev Månadsmästare

Stort grattis till Henrik Andrén som blev månadsmästare med denna fina bild från Brisbane, Australien. Temat var ”Arkitektur” och 23 bilder deltog i tävlingen. Efter en första röstningsomgång hamnade tre bilder på samma poäng, och även efter handuppräckning blev det lika mellan de tre. Efter en slutlig omröstning med platsplacering segrade Henrik. Han belade dessutom andraplatsen, medan Gunnar Nilsson kom trea. Nästa månadstema är ”Lindessjön runt”. Ladda upp och var med…

Större delen av klubbmötet ägnades åt att planera inför Närke Bergslagsfoto, och vi hoppas det ska bli en bra dag för alla deltagare. Läs mer här…

Håkan Drugge presentade klubben ett antal av klubbens bildhäften (rena rariteterna) och några gamla nummer av saligen insomnade tidningen Foto. Tack, Håkan.